integrovaný elektrónkový zosilňovač

 CANOR AI 1.10

promoAI110_001

Canor AI 1.10 je elektrónkový integrovaný zosilňovač úplne novej topológie s výkonovými elektrónkami KT88.

Cieľom vývoja bolo dosiahnuť zlúčenie tých najlepších zvukových vlastností predchádzajúcich modelov.

Pracuje v čistej triede A (40W) s autobiasom a katódovou spätnou väzbou, pričom je vybavený možnosťou okamžitého prepínania triódového a ultralineárneho režimu.

Šasi je masívna zváraná kovová konštrukcia ktorá eliminuje mechanické vibrácie.

Aj u najnovšieho zosilňovača AI1.10 bola pri výrobe plošných spojov použitá CMT ™ technológia (CANOR ® PCB Milling Technology). K tejto technológii sme sa prepracovali dlhoročnými skúsenosťami v snahe zlepšovať zvuk našich produktov. Umožňuje nám priblížiť sa dielektrickým stratovým činiteľom plošných spojov (DPS) k stratovému činiteľu vzduchu, nakoľko sa v elektrónkových zapojeniach pracuje s pomerne vysokými impedanciami a každé zhoršenie tangenty (tak ako u kondenzátorov ) prináša aj zhoršenie zvukového obrazu a vzdušnosti. Touto technológiou sme dosiahli takých vynikajúcich parametrov, akých sa dá docieliť pri „drôtových spojoch „ iba s použitím veľmi drahých a kvalitných drôtov s teflónovou izoláciou. Naša technológia má ale výhodu opakovateľnosti pri výrobe so 100% identickým geometrickým usporiadaním (čo u wire to wire nie je možné).

V AI1.10 bol vylepšený reléový atenuátor. Atenuátor obsahuje dva nezávislé bloky pre každý kanál zvlášť čo zlepšilo už aj tak veľmi dobrú separáciu kanálov. Takéto riadenie sa používa u niektorých drahších konkurenčných zosilňovačov. Tento atenuátor sme vyvíjali takmer rok. Vyskúšali sme rôzne princípy T a PI článkov rôznych impedancií, až sme vyvinuli atenuátor ktorý spĺňa všetky naše počiatočné požiadavky – riadenie zisku po 1dB, maximálny útlm 63dB, čo najmenší počet kontaktov cez ktoré prechádza signál, napríklad cez podobné riešenie ale s T článkami signál prechádza až cez 12 kontaktov relé a to vždy nezávisle od navolenej hlasitosti. U nášho riešenia signál prechádza cez nula až 6 kontaktov v závislosti na hlasitosti. Toto riešenie sa nakoniec ukázalo najlepšie aj po zvukovej stránke. Odchýlka medzi súbehom ľavého a pravého kanála atenuátora je menšia ako 0.05dB čo je minimálne o jeden rád lepšie ako u najlepších potenciometrov.

Výhody použitia presného atenuátora hlasitosti boli využité k navrhnutiu špeciálnej C-Link zbernice na synchrónne riadenie hlasitosti dvoch AI1.10. Tento technický grif umožňuje použitie dvoch koncových zosilňovačov v režime monoblokov bez nutnosti použitia ďalšieho predzosilňovača. V monoblokovom móde sa špeciálnym káblom prepoja dva zosilňovače a formou Master/Slave sa synchrónne prenášajú všetky riadiace informácie na požiadavku navolenia hlasitosti, alebo vstupov do slave zosilňovača. V tomto režime sa dajú navoliť dva XLR vstup a celkový výkon na kanál sa zdvojnásobí.

Dodatočným tienení elektrónok a celkovou topológiou DPS spolu s CMT technológiou sa nám podarilo dosiahnuť crosstalk o 4dB lepší, oproti predchádzajúcim modelom. Tento fakt spolu s presnosťou atenuátorového riadenia vytvára vynikajúci priestor reprodukovanej hudby a sprostredkuje priestorovú scénu tak ako bola zaznamenaná v nahrávke.

Riadiaca časť, ktorá riadi celý zosilňovač (prepínanie vstupov, riadenie hlasitosti a soft štart celého zosilňovača), je napájaná a oddelená samostatným vinutím.

Primárne a sekundárne vinutie je oddelené uzemnenou medenou fóliou s 50% presahom ktorá zabraňuje prenikaniu rušivých napätí zo siete.

Anódové napätie je filtrované kvalitnými kondenzátormi s vysokou kapacitou ktoré dodávajú energiu presným a pevným basom.

Jedna z najdôležitejších častí elektrónkového zosilňovača – výstupný transformátor má niekoľko bifilárnych vinutí, ktoré sú zoradené do sekcií tak aby výkonová šírka pásma zosilňovača bola čo najväčšia.

V signálovej ceste sú použité  iba kvalitné polypropylénové kondenzátory.

Vstupné aj výstupné terminály sú pozlátené. Vstupné RCA konektory sú pozlátené s teflónovou izoláciou.

Dôkladná selekcia a párovanie všetkých elektrónok na našich unikátnych meracích a zahorovacích zariadeniach nám umožňuje dosahovať nadpriemerné parametre a samozrejme aj danú elektrónku stabilizovať a predlžiť tým jej životnosť.

Masívny hliníkový predný panel je dostupný v čiernom a striebornom prevedení. V balení samozrejme nájdete aj štýlové diaľkové ovládanie.

AI 1.10 _ front Silver

AI 1.10 _back panel

AI 1.10 and CD 1.10 _ front Silver _ v01

Technická Špecifikácia

Výstupný výkon 2 x 40 W /4 , 8Ohm – ultralinear

2 x 20W /4 , 8 Ohm -triode

Vstupná citlivosť 500 mV
Frekvenčný rozsah 10 – 50 000 Hz ±0,5dB / 5 W
Vstupná impedancia 30 kOhm
Vstupy 5
Harmonické skreslenie  <0,05 % /1 kHz, 5 W
Odstup šumu > 95 dB
Zostava elektrónok 1x 12AX7 , 2x 12AT7, 4x KT88
Napätie 230 V / 50 Hz / 375VA
Rozmery (š x v x h) 435 x 170 x 485 mm
Hmotnosť 26 kg